Faculty and Staff

Office

Brenda Johnson
Secretary / PR Representative
Betty Baadsgaard
Office Assistant

Kindergarten

Nancy Cornaby
Kindergarten Teacher (Half Day)
Tara Farr
Kindergarten Teacher
Natalie Nuttall
Kindergarten Teacher

First Grade

Amberly Kariuki
First Grade Teacher
Mia Montover
First Grade Teacher
Kelsie Perrero
First Grade Teacher
Larina Quispe
First Grade Teacher

Second Grade

Whitney Couey
Second Grade Teacher
Anna Herman
Second Grade Teacher
Alyson Tobler
Second Grade Teacher
Brittney Young
Second Grade Teacher

Third Grade

Lisa Bird
Third Grade Teacher
Carolyn Creer
Third Grade Teacher
Abbie Karri
Third Grade Teacher

Fourth Grade

Courtney Jones
Fourth Grade Teacher
Cynthia Loreen
Fourth Grade Teacher
Rebecca Peterson
Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

Ashlyn Losee
Fifth Grade Teacher
Kristel Peterson
Fifth Grade Teacher
Amy Sanford
Fifth Grade Teacher

Special Education

Wendy Dimond
Special Education Teacher /ACC
Ashley Hill
Special Education Teacher /EEC
Sarah Minor
Special Education Teacher / Resource

Special Services

Bethany Prestwich
Instructional Coach
Melia Garrett
School Psychologist
Stephanie Phelps
ESSER / Intervention
Robin Martin
Speech Therapist

Instructional Coaches and Specialists

Charles Hanosek
Digital Coach
Kim Clyde
Keyboarding Specialist
Jeanmarie Anderson
Arts Integration Coach

Support Staff

Graciela Zafra
School Nurse
Brady Magoffin
ESL
Liz Bird
Skill Building / Take Home Library

Technicians

Amanda Visser
Planning Time / PE
Kaitlyn Shelley
Planning Time / Music
Katie Hudson
Planning Time / Art
Roshelle Jones
Planning Time / Computers
Brooke Nelson
Special Education / ACC
Erika Ralphs
Special Education / ACC
Katlyn Erickson
Special Education / ACC
Brock Blazzard
Special Education Technician / EEC
Emmalee Norman
Special Education Technician / EEC
RaShele Parker
Special Education Technician / EEC
Taylor Bates
Special Education Technician / EEC
Stacey Archuleta
Reading Tutor
Tracy Bubnis
Reading Tutor
Lorie Otterstrom
Reading Tutor
Sheryl Wilson
Reading Tutor
Angela Marshall
Kindergarten Technician
Tina Young
Kindergarten Technician
Christine Coffman
TSSA Technician
Savannah Giles
TSSA Technician
Janae Roberts
TSSA Technician

Foster Grandmas

Piti Zelaya
Foster Grandparent / First Grade

Lunch Workers / Sweepers

Anne Bates
Lunch Transport
Connie Fisher
Head Sweeper
Derek Blazzard
Adult Sweeper
Kade Loreen
Student Sweeper
Jace Mascher
Student Sweeper
Addison Roberts
Student Sweeper

PTA

Sharlene Hales
PTA President